Przy małym stoliku

Dekorowanie stolika kawowego

może nieraz przyprawić o ból głowy, albo conajmniej zgryzotę. Co najlepiej na nim położyć? Ile elementów to za mało/dużo? Jak sprawić by był zarówno ozdobą salonu ale i funkcjonalnym meblem? Czy obrus jest już passe?

Poszperałam trochę w czeluściach internetu, zaglądnęłam do wielu znawców dekorowania wnętrz, zarówno rodzimych jak i zagranicznych. Tak powstała lista najczęściej stosowanych zasad, które ułatwią zapanowanie nad materią stolika kawowego. Oczywiście każda z tych zasad jest do zastosowania według własnego uznania. 

Stolik kawowy z bieżnikiem w biało - czarną kratę i dekoracją ze świeczek oraz książek.

Zasada nr 1 – NIEPARZYŚCIE

To chyba najważniejsza zasada ze wszystkich. By lepiej przykuć uwagę, dobrze jest układać przedmioty nieparzyście (po 1, 3, 5, 7…szt.) w zależności od wielkości stolika. Przy 2, 4 elementach dekoracji wzrok nie może się skupić i tylko przeskakuje z jednego na drugi. Bez względu na to jakie dekoracje lubimy układać na stoliku, czy to świece, kwiaty czy może figurki, o wiele lepiej będą się prezentowały w ilościach nieparzystych. 

Dekoracja z marmurowej tacki i trzech zapalonych świeczek.

Zasada nr 2 – TACKI

Tacki królują w dekoracjach stolików kawowych. Dają wrażenie harmonii i porządku. Można na nich poukładać kilka elementów dekoracyjnych jak świece, kwiaty no i podkładki pod kubki, by były zawsze pod ręką. Taka tacka powinna współgrać ze stylem całego pokoju. Czy to drewniana, czy rattanowa, czy może marmurowa – ma być dekoracją, a nie funkcjonalnym elementem. No i układając na niej ulubione przedmioty, należy pamiętać o zasadzie nr 1. 

Narożnik z okrągłymi poduszkami oraz stolik kawowy z dekoracją ze świec, storczyka i podkładek pod kubki.

Zasada nr 3 – ŚWIECE

O ileż przyjemniej jest móc zasiąść wieczorową porą na kanapie, dać plecom i nogom odpocząć przy ciepłym świetle świec, które dodatkowo będą ładnie pachnieć. Można zaszaleć ze świecami na stoliku i trzymając się zasady nieparzystości wybrać kilka świec o różnych grubościach i wysokościach. Dla bardzieś sielskiego wyglądu, najlepiej zaprezentują się świece na drewnianych świecznikach w różnych rozmiarach, czy nawet na drewnianej desce kuchennej. Polecam świece sojowe produkowane przez nasze rodzime rękodzielniczki, u których znajdą się w najróżniejszych kształtach, kolorach czy zapachach.  

Zasada nr 4 – ROŚLINY 

Kwiaty, poprawiają nam nastrój o każdej porze roku. Wiosną, latem lubimy kwitnące gałązki i cięte sezonowe kwiaty w ozdobnych wazonikach. I tu można zaszaleć z kolorem lub kształtem wazonika (bądź kilku) dopasowanym do wnętrza. Jesienią czy zimą najchętniej wystawiane są żywe rośliny w odpowiednio dobranej doniczce (raczej z tych małych), albo suszone trawy i liście. Wszystkie rośliny dobieramy tak, by nie odebrały całego splendoru stolikowi. 

Trzy stare książki przewiązane sznurkiem jutowym na biało - błękitnej serwecie z koronką.

Zasada nr 5 – KSIĄŻKI / ALBUMY

Książki lub też ulubione albumy, które mówią trochę o upodobaniach gospodarzy. Najważniejsze by nie przeładować nimi stolika, jedna lub trzy książki wystarczą. Jeśli chcemy zachować trochę wiejski styl, dobrze będą wyglądały stare, może trochę pożółkłe książki przewiązane sizalowym sznurkiem, lub małą koronką. 

Bawełniane podkładki i pojemniki na stoliku kawowym.

Zasada nr 6 – PUDEŁKA / MISECZKI

Pudełka mogą być zarówno elementem dekoracji jak i podręcznym schowkiem, np. na niezbyt eleganckie piloty, powerbanki, tealighty i tego typu przedmioty, które niby małe i niepozorne ale  jakimś cudem zawsze lądują na stoliku kawowym tworząc bałagan. Podobnie jak z książkami – nie  warto zagracać swojego stolika zbyt dużą ich ilością. Mogą one również nawiązywać do stylu jaki panuje w pokoju pod względem koloru czy rodzaju materiału z jakiego są wykonane. 

Biało - błękitne podkładki bawełniane z białą koronką.

ZASADA NR 7 – OBRUSY / SERWETY / PODKŁADKI

To głównie zależy od stylu w jakim urządziliśmy nasz salon, oraz reprezentatywności samego stolika. Za czasów naszych babć „goły” stół czy ława były nie do pomyślenia, ale teraz już sam ten mebel jest ozdobą pokoi i żal go zasłaniać. Dlatego najczęściej stosowaną praktyką są nieduże serwety, ozdobne bieżniki, czy nawet podkładki pod talerze i kubki. Wszystkie te tekstylia, które będą tylko małym dodatkiem i nie zasłonią starannie wybranego stolika. 

NO I ZASADA ZASAD!!

Choć można by się doszukiwać jeszcze wielu zasad dotyczących rozmiarów ustawianych przedmiotów, układania ich „w trójkąt” itp. to jednak jest jedna NAJWAŻNIEJSZA zasada jakiej powinniśmy się trzymać. Dekorowanie własnego stolika kawowego ma dawać przyjemność i spełniać NASZE ZASADY. Te powyżej są tylko i wyłącznie wstępem do pobudzenia kreatywności. 

MIŁEGO DEKOROWANIA

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top